|
Släkttavla
för Erik Anders
Öhman
chaufför. f
1903-10-06 Lagersberg, Fyrby, 05-8104 Östra Eneby. d 1971-03-23 Matteus,
Norrköping, 05-8103. I
förekommande fall anges torp-, gårds- och/eller bynamn. Ofullständiga
uppgifter är markerade med rött. När en
uppgift ser ofullständig ut utan att vara rödmarkerad, så saknas ytterligare
information. |
|||||||
* Karl Erik Öhman trädgårdsmästare f 1865-10-19 Fyrby, d 1947-11-23 Östra Eneby,
05-8104 + 1899-04-08 Östra Eneby,
05-05-8104 |
* Erik Konrad Öhman färgeriarbetare f 1837-11-12 Borgs säteri,
05-8105 Borg d 1917-10-03 Lagersberg,
Leonardsberg, 05-8104 Östra Eneby + 1861-10-20 Kvillinge,
05-8114 |
* Erik Öman statdräng f 1796-05-20 Östra Eneby
kyrkby, d 1847-05-10 Lilla
Kyrkslätten, + 1828-05-11 Östra Eneby,
05-8104 |
* Anders Öman trädgårdsmästare f 1759-03-11 Fyrby, d 1835-07-05 Östra Eneby
Mellangård, + 1786 |
* Måns Benetsson yrke? f 1723-09-29 Fyrby, d + 1750-10-28 Östra Eneby,
05-8104 |
* Bengt Månsson yrke? f d + |
* Måns |
|
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* f d x barn |
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Sara Andersdotter f 1730-03-05 Sandtorpet, d 5 barn |
* Anders Olofsson yrke? f d + 1726-10-09 Östra Eneby,
05-8104 |
* Olof |
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Katarina Månsdotter f d x barn |
* Måns |
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Maria Elisabet Lundström f 1762-07-01 Svärtinge
herrgård, d 1801-11-11 Östra Eneby
kyrkby, 4 barn |
* Anders Lundström trädgårdsmästare f 1727-03-24, d + |
|
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Sara Eriksdotter f 1725-10-30 Hejan, d 2 barn |
* Erik Jonsson torpare f 1692-08-00, d 1755-03-28 Edatorp, + 1716 |
* Jon Månsson yrke? f d + 1684-04-30 Löt, 05-8105 |
* Måns |
||||
|
|||||||
* Karin f d x barn |
|
||||||
|
|||||||
* Anna Larsdotter f 1684
Eneby, d 1748-02-02 Edatorp, 7 barn |
* Lars Jonsson yrke? f d + |
* Jon |
|||||
|
|||||||
* Anna Månsdotter f d x barn |
* Måns |
||||||
|
|||||||
* Anna Gustavsdotter f 1803-11-26 Dunderhov,
Blankekärr, 05-8203 Skönberga d 1892-09-28 Fattighuset,
Östra Eneby kyrkby, 05-8104 Östra Eneby 2 barn |
* Gustav Andersson statdräng f 1764-08-07 Rökstad, d 1831-04-29 Mauritsbergs
herrgård, + |
* Anders Jönsson yrke? f d + |
* Jöns |
|
|
||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Anna Larsdotter f d x barn |
* Lars |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Maria Katarina Månsdotter
Söderberg f 1762-01-02 Gusums bruk, d 1829-08-31 Mauritsbergs
herrgård, 3 barn |
* Måns Söderberg yrke? f d + |
|
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Sigrid Nilsdotter f d x barn |
* Nils |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Sofia Karolina Dunder f 1838-04-23 Lilla Nybble, d 1911-07-21 Matteus,
Norrköping, 05-8103 5 barn |
* Karl Fredrik Gustavsson
Dunder skomakare f 1812-08-03 Salomolund,
Ingesgärde, 05-6203 Regna d 1861-04-20 Stora Nybble, + 1835-05-07 Risinge, 05-6201 |
* Gustav Dunder livgrenadjär f 1788-03-19 Sankt Johannes,
Norrköping, 05-8106 d 1856-04-09 Tjädertorpet,
Ölstad, 05-6201 Risinge + |
* Fredrik Lundgren yrke? f d + |
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Helena f 1755 d x barn |
|
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Lena Charlotta
Olofsdotter Glansberg f 1790-07-04, d 1864-03-28 Tjädertorpet,
Ölstad, 05-6201 Risinge 5 barn |
* Olof |
|
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Katarina Andersdotter f 1809-03-21 Brestad, 05-8121
Tåby d 1873-11-21 Karlstorp, Jursla, 7 barn |
* Anders Andersson hemmansbrukare f 1769-03-26, d + 1799-11-03 Skönberga, |
* Anders |
|
|
|
||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Anna Jansdotter f 1777, d 4 barn |
* Jan |
|
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Josefina Maria Andersdotter
Sköld f 1867-02-09 Sankt Olai,
Norrköping, 05-8101 d 1924-10-07 Östra Eneby,
05-8104 11 barn |
* Anders Peter Jonsson
Sköld arbetare f 1834-03-07 Ryttaretorpet,
Skävid, 05-8111 Skärkind d 1905-07-11 Lagersberg,
Leonardsberg, 05-8104 Östra Eneby + 1857-12-23 Skärkind, 05-8111 |
* Jonas Pettersson Sköld grenadjär f 1806-09-17 Jordbro, Halleby, d 1860-06-03 Grenadjärstorpet,
Skävid, 05-8111 Skärkind + 1828-09-26 Bankekind,
05-8031 |
* Petter Månsson torpare f 1774-03-09 Jordbro, Halleby,
05-8111 Skärkind d 1836-01-19 Jordbro, Halleby,
05-8111 Skärkind + 1797-09-22 Skärkind, |
* Måns Månsson torpare f 1735,
05-8028 Gistad d + 1761-12-28 Skärkind, 05-8111 |
* Måns |
|
|
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Annika Knutsdotter f 1730, d 1791-06-16 Jordbro, 4 barn |
* Knut |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Maria Jönsdotter f 1775-09-04, d 1862-03-14 Lilla Jordbro,
Halleby, 05-8111 Skärkind 5 barn |
* Jöns |
|
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Anna Lisa Eriksdotter f 1795-07-10 Linneberga, d 1868-02-07 Skävidsgatan,
Skävid, 6 barn |
* Erik Abrahamsson rusthållare f 1751-02-04 Hässlet,
Pålstorp, d + |
* Abraham Eriksson torpare f 1717-01-00 d 1768-03-07 Hässlet,
Pålstorp, + 1740-06-06 Vreta kloster,
05-8019 |
* Erik |
|
|
||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Ingeborg Jansdotter f 1715-10-25 Bjälösa, d 5 barn |
* Johan Andersson yrke? f 1689-04-03 d + |
* Anders |
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* f d x barn |
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Anna Stina Andersdotter f 1778-07-13 Solvik, d 3 barn |
* Anders Månsson rusthållare f 1746-10-07, d 1815-08-16 Solvik, + 1773-06-24 Björsäter,
05-6104 |
* Måns |
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Maja Lisa Persdotter f 1749-11-06 Solvik, d 1797-07-02 Solvik, 5 barn |
* Peter Svensson rusthållare f 1711-08-00 d 1766-05-03 Solvik, + |
* Sven |
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Katarina Nilsdotter f 1715 d 1779-10-12 Solvik, 6 barn |
* Nils |
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Lotta Andersdotter f 1834-05-21 Klingstad, d 1901-04-24 Lagersberg,
Leonardsberg, 05-8104 Östra Eneby 4 barn |
* Anders Svensson rättare f 1793-11-11 Häradsgatan,
Skävid, d 1878-07-22 Klingstadberg, + 1829-11-12 Skärkind, 05-8111 |
* Sven Andersson torpare f 1758-08-31 Häradshagen,
Skävid, 05-8111 Skärkind d 1807-06-25 Häradsgatan,
Skävid, 05-8111 Skärkind + 1788-02-17 Skärkind, |
* Anders Andersson yrke? f 1730 d + |
* Anders |
|
|
|
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Lena Olsdotter f 1737 d 4 barn |
* Olof |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Katarina Jonsdotter f 1768-10-09, d 5 barn |
* Jonas
Jonsson yrke? f 1725, d + 1758 |
* Jon |
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Anna Nilsdotter f 1727, d 2 barn |
* Nils |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Majalena Karlsdotter f 1800-05-18 Paris, Åkerby, d 1877-08-13 Klingstadberg, 6 barn |
* Karl Davidsson torpare f 1760-04-14, d 1837-01-18 Paris, Öna, + 1788 |
* David Mikaelsson yrke? f d + |
* Mikael |
|
|
||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Märta Eriksdotter f d x barn |
* Erik |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Maria Helena Karlsdotter f 1760-08-24 Alvestad, d 1842-01-27 Paris, Öna, 5 barn |
* Karl Pettersson yrke? f 1739 d + 1749-04-28 Skärkind,
05-81111 |
* Petter |
|
|
|||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
* Annika Hansdotter f 1743 d 2 barn |
* Hans |
|
|
||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|||||||
|
|
||||||
|
B = brand, H = husförhörslängd
-1894 / församlingsbok 1895-, F = födelsebok, V = vigselbok, D = dödbok
·
6104 Björsäter, H 1792-1795, 1800-, F
1633-, V 1632-, D 1603-
·
6106 Hannäs, H 1814, F 1695-, V 1696-1733,
1747-, D 1697-
·
6201 Risinge, H 1788-, F 1633-1646, 1659-, V 1633-, D 1633-1655,
1657-
·
6203 Regna, H 1793, 1799, 1805-1809,
1811-, F 1637-1689, 1696-, V 1645-1689, 1696-, D 1637-1689, 1695-
·
6302 Ringarum, H 1774-1802, 1805-, F
1671-, V 1671-, D 1671-
·
8019 Vreta kloster, H
1751-1760, 1763-, F 1633-, V 1633-, D 1633-
·
8023 Östra Harg, H 1763-1801, 1810-, F
1635-, V 1635-, D 1635-
·
8028 Gistad, H 1713-1772, 1786-, F 1635-, V
1631-, D 1639-
·
8031 Bankekind, H 1768-1769, 1807-, F 1688-1701, 1703-, V 1703-1859,
1861-, D 1703-
·
8101 Sankt Olai, H 1690-1691, 1741-, F 1636-1692, 1719-, V 1639-1692,
1720-1744, 1747-1762, 1768-, D 1640-1692, 1720-
·
8103 Matteus, H 1885-, F 1885-, V 1885-, D 1885-
·
8104 Östra Eneby, H 1761-1783, 1791-, F
1690-, V 1695-, D 1690-
·
8105 Borg, H 1696-1713, 1774-1790, 1793-,
F 1662-, V 1690-, D 1693-
·
8105 Löt, H 1773-1788, 1793-, F 1638-, V
1647-, D 1647-
·
8106 Sankt Johannes, H 1693-1710, 1790-1799, 1806, 1809-
·
8107 Styrstad, H 1713-1744, 1746-1790,
1792-, F 1662-1796, 1822-, V 1662-1690, 1692-, D 1662-
·
8111 Skärkind, H 1739-1755, 1759-, F
1635-, V 1633-, D 1633-
·
8112 Kimstad, H 1806-, F 1674-, V 1674-, D
1674-
·
8114 Kvillinge, H 1713, 1764-1788, 1790-,
F 1667-, V 1667-, D 1667-
·
8121 Tåby, H 1779-, F 1665-, V 1665-, D 1665-
·
8125 Östra Husby, H 1716-1717, 1732,
1752-1780, 1785-1790, 1792-, F 1633-, V 1633-, D 1639-
·
8203 Skönberga, H 1767-, F 1637-1638,
1722-, V 1636-1638, 1699- , D 1635-1638, 1699-1773, 1778-
·
8204 Västra Husby, H 1713-1722, 1771-1783,
1785-, F 1639-, V 1637-, D 1638-
·
8210 Mogata, H 1799-, F 1693-, V 1693-, D
1693-
·
8502 Gårdeby, H 1694-1725, 1751-1754, 1776-,
F 1665-, V 1655-, D 1665-
|